«أَنَا لَا أَفِرُّ مِمَّنْ کَرَّ عَلَیَّ وَ لَا أَکِرُّ عَلَی مَنْ فَرَّ مِنِّی»
به امیرالمؤمنین(ع) عرض کردند که شما فرمانده کل قوا هستید که تمام دشمن‌ها برای از بین بردن شما صف‌آرایی کرده‌اند، باید یک اسب رزمنده تناور تندرو در میدان جنگ داشته باشید، این مرکَبی که شما دارید مرکَب رزم نیست، حضرت فرمود برای من همین مرکبی که عادی است، کافی است، زیرا مرکب رزمی، رزمجو، بدو برای یک سوارکاری است که او بخواهد در میدان جنگ بدود، نه من از میدان جنگ فرار می‌کنم و نه کسی که فرار کرد را تعقیب می‌کنم.

فردا 1431مین سالگرد غدیر خم است. این عید عزیز و نعمت عظیم بر همه مسلمانان جهان مبارک باشه. انشاالله ظهور ولی عصر مسلمین (عج)

@Salizan

مجموعه CreativeCommons یک سری پروانه برای انتشار آثار فرهنگی تدوین کرده که ایده‌شون اینه که «کلیه حقوق محفوظ است» را بکنیم «برخی حقوق محفوظ است» و تا حای ممکن تلاش کنیم دایره این حقوق محفوظ، کوچک‌تر شود. بین این پروانه‌ها، سه پروانه به عنوان پروانه #فرهنگ_آزاد شناخته می‌شن که این‌ها هستند:

CC0
که با نام Public Domain هم شناخته می‌شه و می‌گه هیچ حقی محفوظ نیست. غیر از آثاری که با چنین پروانه‌ای منتشر می‌شن، آثاری که دوره قانونی حق نشرشون تمام شده و آثار خیلی قدیمی (مثلا اشعار حافظ) در این دسته هستند. کسی نمی‌تونه چنین اثری رو تحت حق نشر خودش در بیاره.

CC-BY (attribution)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به شرط اشاره به نام پدیدآورنده اصلی مجاز است.

CC-BY-SA (attribution, share alike)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به دو شرط مجاز است: ۱.اشاره به نام پدیدآورنده اصلی و ۲.انتشار اثر جدید با همین پروانه.

این یعنی شما می‌توانید عکس بنده را به هر منظوری مورد استفاده قرار دهید به شرطی که بگویید اثر شما بر اساس عکسی از مصطفی آهنگرها ساخته شده و اینکه اثر خودتون رو هم با همین پروانه CC-BY-SA منتشر کنید.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

بنیاد نرم‌افزار آزاد عریضه‌ای را تهیه کرده در اعتراض به تحمیل بسترهای انحصاری به دانش‌آموزان برای دسترسی به آموزش.

از زمان شیوع کرونا، چند نفر از ما به اجبار دانش‌آموزان/جویان به استفاده از بسترهای انحصاری اعتراض کردیم؟

دیر نشده است.
my.fsf.org/give-students-userf

جدیدا شنیدم عده‌ای معلوم‌الحال براشون تعجبه که یه مسلمان چطور می‌تونه طرفدار آزادی نرم‌افزار باشه. اگر جواب براتون مهم بود از من بپرسید تا روشنتون کنم. حتی حاضرم مناظره زنده با هر کسی داشته باشم.
اما سوال من اینه که اون‌هایی که به هیچ چیزی اعتقاد ندارن چطور طرفدار آزادی نرم‌افزار هستن؟ می‌تونم ثابت کنم بهشون که در عقیده و طرز فکرشون دچار تناقض آشکاری هستن.

خب به عنوان اولین نفر @toofan رو اینجا دنبال می‌کنم و همین‌جا هم اعلام می‌‌کنم تا تکلیفتون با آدمی مثل من روشن باشه

داشتم این صفحه رو می‌خوندم.
fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D
تقریبا همه چه موافق و چه مخالف درست می‌گفتن. اون‌هایی که می‌گفتن منبع دست اوله راست میگن ولی با این اشتباه که بحث تاریخیش رو نمی‌دونن. قرن‌ها فرهنگ و تمدن بدست همین دانش آزاد ساخته شده و بدست دانش انحصاری و با زور از بین رفته. این که روی این مورد کار تحقیقی نشده دلیل بر دست اول بودن دانش آزاد نیست. از تنبلی و بی‌سوادی یا غرض‌ورزی محققینه.
ولی این بابا ( Fzerorubigd)کلا نفهمیده استالمن چی گفته و اومده نظر داده.

باز هم مثل همیشه ❤️
امام جواد (ع) فرمود: بر شما باد به تحصيل و ، چون و بحث پيرامون آن و پرفایده است. علم، و برادران است، دليل و است، هديه و سرگرمى در مجالس است، همدم و رفيق انسان در مسافرت است؛ و انيس و مونس انسان در تنهایى است.

@saeed
@smmsadrnezh

تا وقتی امثال این بیانیه‌ها حرف حساب نداشته باشن از نظر من متنشون ‌بی‌ارزشه و امضا کنندگانشون هم یه مشت ابله بیشتر نیستن (شرمنده ولی تا وقتی شکمی فقط زیر متن‌های مورد علاقه‌تون رو امضا میزنید نظر منم همینه)
اگر نقدی ندارید لطفا شلوغ نکنید و بجاش برید همون کافه همیشگیتون و کیک‌تون رو بخورید.

Show thread

نظر یکی از دوستانم که برام خصوصی فرستاده و منم نظرم همینه برای همین می‌بوقمش:
«بعد اینهمه سال هنوز تو فاز اینن که جامعه قیم نمیخواد و دولت عَخه. من شخصا ندیدم کلا کسی در مورد این‌که محتوای این حمایت دولت چی بوده و چی می‌تونه باشه حرف بزنه. همه یا به فکر رییس شدن تو این تشکیلات بودن و هستن هنوزم یا این‌که دیگی که برای من نجوشه میخوام سر سگ توش بجوشه. یاد موقعی که محتوا هم مهم بود بخیر.»

وقتی سال ۹۳ تا الان فقط همین یک حرف رو دائم تکرار می‌کنید petitions.net/278143
یه ادعا که حتی درستیش هم ثابت نشده.
همون سال توی همون جلسه کذایی این نقد هم بود:
wiki.lfkf.org/%D9%86%D9%82%D8%
می‌خوام بدونم اونایی که فکر می‌کنن جامعه کاربری نرم‌افزار آزادن تا امروز چه پیشرفتی تو نظریه‌شون دادن؟ جواب روشنه. نظریه‌ای وجود نداشته که ارتقا پیدا کنه.
از دید اون‌ها فقط کافیه بقیه رو تخریب کرد حالا چه دولت باشه چه بقیه افرادی که باهاشون موافق نیستن. راه‌حل جایگزینشونم کیک‌خوریه. این میشه جامعه از نظر اون‌ها

@mtashackori انجمن بالا نمیاد: community.flossir.org/
به نظر میرسه تعمدا پایین آورده شده. اگر اینطور باشه که بد اندر بد میشه

@saeed
@smmsadrnezh
یه بوق زدم و پاکش کردم. دوباره گفتم بزنم.
توی انجمنشون یه بخش هست که فقط اعضای موثر حق دیدنش رو دارن و برای اعضای عادی قفله.
یادش بخیر. توی lfkf هیچ‌وقت اجازه ندادیم حتی یک خط خصوصی وجود داشته باشه و یه عده، مخصوص و خود برتر بین باشن.
انجمن نرم‌افزار آزاد و خوی انحصاری از همین اول. عجب تفاهمی دارن با هم.

@ahangarha
@danialbehzadi
چرا من توی انجمن عضو موثرم؟ من نه درخواست دادم و نه اگر می‌دادم باید تایید میشد. من نام و نام خانوادگی واقعی که نمیدم مسلما. حتی طبق قانون خودتون رای‌گیری هم نشده. گفتم قبل اینکه یکی بیاد و اعتراض کنه خودم بگم.

برام سوال بود که توی این چند سال که من بخاطر مشکلات بالادستیم، با وجود دغدغه‌ای که داشتم نتونستم توی جامعه نرم‌افزار آزاد فعالیتی داشته باشم چه اتفاقی افتاده که این همه تغییر پیش اومده. یک سری از اعضای به شدت فعال یهو نیست شدن و من تا همین دیروز هیچ خبری ازشون نداشتم.
از فردا انشاالله قضیه برام روشن میشه.
آدم‌های معتمدی هستن که ازشون حقیقت اتفاقات پیش‌اومده رو بپرسم.
@saeed
@smmsadrnezh

برای من ماستادون معنای ۳ برابری پیدا کرد تازه الان
@smmsadrnezh
@saeed
@ahangarha
امیدوارم باقی افرادی هم که خیلی برام عزیزن و بودنشون برای ماستادون اعتباره هم به این جمع ملحق بشن.

@smmsadrnezh بوق خوش‌آمد میزنیم به افتخار سید مسعود

همین الان یکی از دوستان مهندسمون پیغام دادن که پوشه اسپم رو چک کنم. برادر، داداش، اخوی (چی صدات کنم دوست داری؟) یعنی انقدر پرتم؟

Show thread

برای ثبت در تاریخ بوق میزنم. خواستم عضو این نمی‌دونم چی‌چی بشم ولی ایمیل فعال‌سازی نمیاد. بعد نگید چرا نیومدما؟ 😂 سیستم بی‌جان هم با ما سر ناسازگاری داره 😜

همین الان داشتم دنبال آدرس میگشتم. توی نقشه گوگل کوچه رو نداشت ولی توی اوپن استریت هم کوچه رو داشت و هم اضافات دیگه.
من فکر کنم بیام مترو استاد معین و بقیه‌اش رو پیاده بیام

Show thread
Show more
Fosstodon

Fosstodon is an English speaking Mastodon instance that is open to anyone who is interested in technology; particularly free & open source software.