برای همین هست که دولت‌ها به جد با جایگزینی مبنای ارزشگذاری کالای باارزش با بی‌ارزش مخالفت می‌کنن.

شاید بپرسید که چرا بجای «مبنای ارزشگذاری کالا» از پول استفاده نمی‌کنم. ۲ دلیل داره. اول اینکه چون میتونه این مبنا پول نباشه. دوم اینکه واژه «پول» کارکردش رو توضیح نمیده و سو برداشت میشه.
Show thread

اون چیزی که واقعیت داره افت ارزش مبنای ارزشگذاری کالا است وگرنه ارزش کالاها ثابت مونده و قیمتشون فقط تغییر کرده.
اگر مردم این رو بدونن باید یقه کسی رو بگیرن که کنترل ارزش مبنای ارزشگذاری کالا دستش هست و اون جایی نیست جز وزارت اقتصاد دولت‌ها و در زیرمجموعه اون‌ها بانک مرکزی و باقی بانک‌ها.
پس اگر روزی قرار باشه جلوی گرونی گرفته بشه این فشار بجای بازار باید روی دولت بیاد.
البته من فکر نمی‌کنم این اشتباهات سهوی باشه و کاملا عامدانه در تمام سیستم‌های مالی این اتفاق افتاده تا جیب مردم رو بزنن. ادامه

Show thread

یکی از نکات جالبی که بی‌ارزشی مبنای ارزشگذاری کالا ایجاد میکنه اینه که مردم وقتی میبینن کالاها دارن در ظاهر گرون میشن فکر می‌کنن که چه کاسب‌ها و تاجراهای بی‌وجدانی، هر روز دارن خون مردم رو بیشتر تو شیشه می‌کنن و وقتی قرار بر جلوگیری از گرانی پیش میاد دولت‌ها میریزن سر بازار و می‌خوان با انواع روش‌ها جلوی گرون شدن قیمت‌ها رو بگیرن. مسلمه که این روش هیچ‌وقت جواب نداده و نخواهد داد چون اصلا مشکل اینجا نیست و گرونی اتفاق نیافتاده. ادامه در بوق بعدی 😉

چیزی که همه دیدیم اینه که وقتی قیمت کالایی توی کشور ما بالا میره میگن دلار گرون شده ولی وقتی دلار ارزون میشه دیگه اون قیمت پایین نمیاد. این یکی از مشکلاتی هست که قمیتگذاری با مبنای بی‌ارزش ایجاد میکنه.
ولی دیدیم که وقتیبا افزایش قیمت دلار، طلا گرون میشه، با کاهش قیمت دلار، طلا هم ارزون میشه.
این نشون میده که اگر مبنای قیمتگذاری کالاها طلا باشه خیلی بهتره. حداقل گاهی ما شاهد ارزون شدن کالاهایی که میخوایم بخریم هم خواهیم بود.قیمتگذاری باید بر مبنای کالای دارای ارزش باشه تا بعد بشه از گرون یا ارزون شدنش صحبت کرد.
خیلی‌ها اشتباه میکنن و از گرون و ارزون شدن طلا یا روغن حرف میزنن. تا وقتی مبنای ارزشگذاری کالا، ارزشمند نباشه نمیشه تعیین کرد کالایی گرون شده یا ارزون.
به عنوان مثال شما نمی‌تونی قیمت موبال رو با برگ درخت حساب کنی چون بی‌ارزشه.
گرونی‌های ایران هم از همین دسته. کم پیش میاد کالایی گرون بشه. اونی که تغییر کرده ارزش مبنای ارزشگذاری قیمت کالا بوده.برام سواله چه فرقی بین یه نرم‌افزار انحصاری و یه واکسن انحصاری هست؟ نرم‌افزار اگه هرچی هم باشه دیگه مستقیم به ما آسیب نمیزنه ولی دارو اگر مشکل داشته باشه مستقیم در معرض خطر قرار می‌گیریم. چطور انقدر حساسیتمون روی روش‌های درمانی که انتخاب می‌کنیم پایینه؟ اگر از فواید آزادی و خطرات انحصار آگاهیم پس باید در همه زمینه‌ها احتیاط کنیم.

توی عکس یه ویندوز و یه اوبونتو قابل تشخیص هستن 😜

یعنی بدبخت‌تر از روحانی، طرفداراشن. این حکم یعنی اصل حرف درست بوده و هیچ چیزی بهتر از این نداشتن تا برای طرف حکم حبس صادر کنن.

karzar.net/gold-value
خیلی وقت بود دنبال یه چنین حرکتی بودم البته طرح شکایت حقوقی تو قوه قضاییه رو تحت جرم دزدی بهتر میدونم ولی همین هم بهتر از هیچی هست

coiniran.com/the-irs-offers-a-
اینجوری بهتره. جنگ علنی باشه شاید بعضی‌ها که فکر می‌کنن همه ارزهای دیجیتال مثل همن درس عبرتی بگیرن.
آینده قطعا از آن ارزهایی خواهد بود که از حریم خصوصی صاحبانشون محافظت کنن.
ارزهایی مثل ریپل، که مدیریت و کنترل متمرکز دارن آشغالی بیش نیستن.

جالبه: weblate.org/en/
هم خودش و هم پروژه‌هایی که روشه

نه کسی تو تاریخ تا امروز چنین کاری کرده و نه تاریخ با کسی تا الان این کار رو کرده.
«ما رایت الا جمیلا» «الهم عجل لولیک الفرج»

«أَنَا لَا أَفِرُّ مِمَّنْ کَرَّ عَلَیَّ وَ لَا أَکِرُّ عَلَی مَنْ فَرَّ مِنِّی»
به امیرالمؤمنین(ع) عرض کردند که شما فرمانده کل قوا هستید که تمام دشمن‌ها برای از بین بردن شما صف‌آرایی کرده‌اند، باید یک اسب رزمنده تناور تندرو در میدان جنگ داشته باشید، این مرکَبی که شما دارید مرکَب رزم نیست، حضرت فرمود برای من همین مرکبی که عادی است، کافی است، زیرا مرکب رزمی، رزمجو، بدو برای یک سوارکاری است که او بخواهد در میدان جنگ بدود، نه من از میدان جنگ فرار می‌کنم و نه کسی که فرار کرد را تعقیب می‌کنم.

فردا 1431مین سالگرد غدیر خم است. این عید عزیز و نعمت عظیم بر همه مسلمانان جهان مبارک باشه. انشاالله ظهور ولی عصر مسلمین (عج)

@Salizan

مجموعه CreativeCommons یک سری پروانه برای انتشار آثار فرهنگی تدوین کرده که ایده‌شون اینه که «کلیه حقوق محفوظ است» را بکنیم «برخی حقوق محفوظ است» و تا حای ممکن تلاش کنیم دایره این حقوق محفوظ، کوچک‌تر شود. بین این پروانه‌ها، سه پروانه به عنوان پروانه #فرهنگ_آزاد شناخته می‌شن که این‌ها هستند:

CC0
که با نام Public Domain هم شناخته می‌شه و می‌گه هیچ حقی محفوظ نیست. غیر از آثاری که با چنین پروانه‌ای منتشر می‌شن، آثاری که دوره قانونی حق نشرشون تمام شده و آثار خیلی قدیمی (مثلا اشعار حافظ) در این دسته هستند. کسی نمی‌تونه چنین اثری رو تحت حق نشر خودش در بیاره.

CC-BY (attribution)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به شرط اشاره به نام پدیدآورنده اصلی مجاز است.

CC-BY-SA (attribution, share alike)
استفاده از اثر به هر منظوری (استفاده، ترکیب یا ساخت اثری بر اساس آن، حتی به صورت تجاری) تنها به دو شرط مجاز است: ۱.اشاره به نام پدیدآورنده اصلی و ۲.انتشار اثر جدید با همین پروانه.

این یعنی شما می‌توانید عکس بنده را به هر منظوری مورد استفاده قرار دهید به شرطی که بگویید اثر شما بر اساس عکسی از مصطفی آهنگرها ساخته شده و اینکه اثر خودتون رو هم با همین پروانه CC-BY-SA منتشر کنید.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

بنیاد نرم‌افزار آزاد عریضه‌ای را تهیه کرده در اعتراض به تحمیل بسترهای انحصاری به دانش‌آموزان برای دسترسی به آموزش.

از زمان شیوع کرونا، چند نفر از ما به اجبار دانش‌آموزان/جویان به استفاده از بسترهای انحصاری اعتراض کردیم؟

دیر نشده است.
my.fsf.org/give-students-userf

جدیدا شنیدم عده‌ای معلوم‌الحال براشون تعجبه که یه مسلمان چطور می‌تونه طرفدار آزادی نرم‌افزار باشه. اگر جواب براتون مهم بود از من بپرسید تا روشنتون کنم. حتی حاضرم مناظره زنده با هر کسی داشته باشم.
اما سوال من اینه که اون‌هایی که به هیچ چیزی اعتقاد ندارن چطور طرفدار آزادی نرم‌افزار هستن؟ می‌تونم ثابت کنم بهشون که در عقیده و طرز فکرشون دچار تناقض آشکاری هستن.

خب به عنوان اولین نفر @toofan رو اینجا دنبال می‌کنم و همین‌جا هم اعلام می‌‌کنم تا تکلیفتون با آدمی مثل من روشن باشه

Show older
Fosstodon

Fosstodon is an English speaking Mastodon instance that is open to anyone who is interested in technology; particularly free & open source software.