#نشست۱۳ #ایلام‌لاگ
نشست در ساعت ۱۸:۰۰ پنج‌شنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

لینک برگزاری نشست

ارائه از مرتضی تقدمی با موضوع «راه‌اندازی و شخصی‌سازی سرور بیگ‌بلو‌باتن (BBB)».

ارتباط
لینک گروه

رفقا اگه شما هم مثل من فقط یه فلش‌درایو دارین و گاهی مجبور میشین یه فایل ایزو روش dd کنین که بتونین یه لپ‌تاپی/کامپیوتری رو بوت کنین، این ابزار وِنتوی فوق‌العاده‌ست. این رو یه بار نصب می‌کنید و فلش‌درایوتون رو bootable می‌کنه، از فضای خالیش هم همچنان می‌تونین استفاده کنین. حالا فقط خود فایل ایزوی هر دیسترویی که خواستین رو کپی کنین تو فلش، موقع بوت همه رو خودش لیست می‌کنه و می‌تونید انتخاب کنید کدوم ایزو رو لود کنه!
github.com/ventoy/Ventoy

#گنو #لینوکس #نرم‌افزار_آزاد

این سایت‌های peertube هم که نمیشه فایل روشون آپلود کرد. یکی میگه حداکثر حجم روزانه ۵۰۰ مگه. اون یکی هم کلا موقع آپلود خطای ناشناخته میده.
الان نمی‌تونم ویدیوها رو منتقل کنم روی peertube

Show thread

اگر اشتباه نکنم یه حساب حدودی نشون میده هر ۱۰۰ تومن سرمایه‌ای که بانک‌ها داشته باشن بهشون سر سال ۴۰۰ تومن سود میده. که حدود ۱۵۰ تومنش رو هم اگر برای تورم ایجاد شده کم کنیم میشه ۲۵۰ تومن سود از هر ۱۰۰ تومن.
کدوم تجارتی سالی ۲۵۰ درصد سود داره؟
اعداد موهومی هستن. یه حساب سرانگشتی برای خودم کردم ببینم مکانیسمشون چقدر سودآوری داره 😜

Show thread

من نتیجه می‌گیرم که بانک‌ها به عنوان نهادهایی که تنها به فکر سود سهامدارهای خودشون هستن به هر طریقی به دنبال راه‌کاری برای افزایش تورم واقعی اقتصاد هستن.
هرچی تورم بیشتر باشه، درآمد بانک‌ها هم بیشتر میشه.
هرچی تورم بیشتر بشه، درآمد کارگر(هر آن که کار میکند) کمتر میشه.
قانون بقای ماده و انرژی اینجا هم صادق هست.
هیچ پولی(به معنی درآمد) خلق نمی‌شود بلکه از جیبی به جیب دیگر منتقل می‌شود.
ساده بگم میشه دزدی. تبانی بانک(سرمایه‌دار) و حاکمیت(جبران کسری بودجه و ناتوانی در افزایش کار) برای دزدی از مردم.

Show thread

از این داده‌ها چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ بانک مرکزی وام با بهره ۳۴ درصد به بانک‌ها میده. نرخ ذخیره قانونی اگر کم بشه، بانک‌ها می‌تونن بدون افزایش «ذخایر» وام بدن. وام بانک‌ها بهره‌دار هست پس وام بیشتر، بهره بیشتر و درآمد بیشتری رو برای بانک‌ها در پی داره. نرخ ذخیره قانونی کمتر یعنی نقدینگی بیشتر. نقدینگی بیشتر یعنی تورم بیشتر. هرچه اختلاف میزان تورم واقعی ایجاد شده در اقتصاد بیشتر بشه، ضرر کمتر یا سود بیشتر بانک‌ها در گرفتن وام از بانک مرکزی.

یه بوق دیگه در این رابطه بزنم و بقیه‌اش رو حواله میدم به بعد که ویدیوها رو گذاشتم و اگر خواستید دیدید.
پول واقعی، کالا است. یعنی شما یه کاری انجام میدی و در ازاش پولی میگیری که اگر ۱۰۰ سال هم بگذره باید با کاری که کردی برابری کنه.
پول واقعی طلا و نقره و چوب و هر چیزی هست که وجود فیزیکی داره. هرچه در طول زمان ماندگاریش بیشتر و فسادش کمتر باشه ارزشش بیشتره.
اگر کاری میکنید، دستمزدی بگیرید که با گذر زمان از کاری که کردید کم ارزش‌تر نشه که در اینصورت شما بیگاری کردید یعنی کار بی‌مزد انجام دادید

Show thread

یه نکته بگم بعدا که ویدیو‌هاش رو منتقل کردم peertube لینک مفصلش رو هم براتون میزارم تا اگر دوست داشتید ببینید.
اگر می‌خواهید پول رایج کشور رو داشته باشید، نزد خودتون اسکناس نگهداری کنید. هر آنچه توی بانک‌ها دارید در واقع «هیچ» هست.
دقت کنید که فقط ۳ درصد پول واقعی کشور، اسکناس موجود در بازار هست یعنی همه نمیتونن صاحب پول واقعی کشور باشن.
۹۷ درصد بقیه پول واقعی کشور دست بانک‌ها و افرادی است که نزد بانک مرکزی حساب سپرده دارند

@yeenghelabi TrackerControl (TrackerControl allows to monitor and control hidden data collection in apps.) - f-droid.org/app/net.kollnig.mi

التماس دعا از همه‌ی روزه‌داران دارم.
تو نماز عیدتون فراموشمون نکنید

حکومت هند، پس از لغو خودمختاری کشمیر و ماه‌ها حکومت نظامی، به تازگی روند دریافت شهروندی این ایالت را (که پیشتر ناممکن بود) آن‌قدر تسهیل کرده است که می‌توان در ۲۴ ساعت، شهروند این ایالت شد. این اقدام می‌تواند شروع احداث شهرک‌هایی در کشمیر به قصد تغییر ترکیب جمعیتی باشد.

هندی که از روزگاری از حامیان جدی فلسطین بود، رفته رفته جا پای اسرائیل می‌گذارد.

* کاریکاتور از میرسهیل

خداوندا از تو مسالت دارم، به هر گناهی که به عافیت بخشی تو، بدنم بر آن توانا شد یا به واسطه نعمت فراوان تو به آن قدرت پیدا کردم یا بواسطه رزق واسع تو بدان دست یافتم و یا با پرده‌پوشی تو در آن گناه، از مردم پنهان ماندم ... پس بر محمد و خاندانش درود فرست و بیامرزم ای بهترین آمرزندگان (بخشی از استعفار ۷۰ بندی امام علی - پیشنهاد می‌کنم حتی شده یکبار با معنی بخونیدش)

من در شگفتم از کسی که توانایی توبه و استغفار دارد، با این حال مایوس می‌شود

شما را سفارش میکنم به پنج چیز ... :هرگز هیچ یک از شما امیدوار نباشد مگر به پروردگارش و هرگز نترسد مگر از گناهانش و هرگز از گفتن «نمی‌دانم» در برابر سوالی که پاسخش را نمی ‌داند، احساس شرم نکند و هرگز خجالت نکشد از تعلم چیزی که آن را نمی‌داند و بر شما باد صبر و شکیبایی زیرا نسبت صبر بر ایمان مثل نسبت سر است بر بدن و خیری در آن جسد نیست که سر ندارد و همچنین خیری در آن ایمان نیست که از صبر برخوردار نیست

ای دنیا، ای دنیا، دور شو از من. آیا خود را به من عرضه داشته‌ای یا به من اشتیاق پیدا کرده‌ای؟ زمانی نرسیده است که خود را در قلب من وارد نمایی. برو دیگری را بفریب.مرا نیازی به تو نیست. من سه بار تو را طلاق داده‌ام که رجوعی در آن نیست. عیش تو کوتاه است و عظمتت ناچیز و آرزویت پست. آه، از کمی توشه و طولانی بودن راه و دوری سفر و عظمت و اهمیت مقصد (کاش میشد به این جملات ایمان قلبی پیدا کنم)

امروز یه چیز جالب دیدم.
در قانون برای مجازات یک سری از تخلفات جزای نقدی تعیین شده و اون هم به ریال.
قانون‌ها هم که هر روز با نرخ ارز و سکه بروز نمیشن.
مثلا یه قانون وقتی برای سال ۸۶ باشه و جزای نقدی رو ۵۰۰هزار تومان تعیین کرده یعنی الان چقدر باید مجرم بده؟ آیا عادلانه‌است؟
باز خوبه یک سری مجازات‌ها مثل حبس هستن که دچار تورم نمیشن وگرنه خوش به حال مجرمین میشد.

در نامه به مالک اشتر هنگام انتصاب وی به عنوان استاندار مصر می‌فرمایند: ... در جستجوی امور پنهان مباش، وظیفه تو پاک کردن ظواهر است و این پروردگار است که بر آن‌چه از تو نهان است حکم می‌کند...

سخاوت آن است که پیش از تقاضا انجام بگیرد و اما پس از خواستن یا از شرم است و یا برای فرار از توبیخ (چقدر من این کلام مولا رو دوست می‌دارم❤️ )

بی‌نیازترین بی‌نیازی‌ها، عقل است و بزرگترین نیازمندی، حماقت و وحشتناک‌ترین تنهایی، خودپسندی است و بهترین حیثیت، اخلاق نیکو

برحذر باشید، برحذر. سوگند به خدا، خداوند آنقدر معاصی را می‌پوشاند که گویی آن‌ها را بخشیده است

Show more
Fosstodon

Fosstodon is an English speaking Mastodon instance that is open to anyone who is interested in technology; particularly free & open source software.