Follow

If humans could eat electricity for energy (ignoring nutrition and pretending you only need energy to live), it would cost about $0.50 USD/day to live.

If you ate sugar instead, it would cost about $0.56 USD/day.

Calculations based on 2000 Cal/day diet, yada yada...

You use roughly 38.73 MacBook Pro batteries worth of energy in a day.

@njha Wow, I'm inefficient! How do you enable Power Savings Mode?

@wizzwizz4 Nah, you’re very efficient. The Boston Robotics dog robot thing uses 1.5x the power you use in a day in just one hour.

That’s ~38x more power.

@njha Yeah, but I don't really need the whole meat suit thing all the time. Can I turn it off?

Sign in to participate in the conversation
Fosstodon

Fosstodon is a Mastodon instance that is open to anyone who is interested in technology; particularly free & open source software.