Chodzi mi po głowie taka refleksja na temat ostatnich wydarzeń związanych z blokowaniem kont Trumpa, propozycjami ustaw ograniczających portale społecznościowe, walka na Wall Street i paroma innymi. Być może jesteśmy widzami pierwszej bitwy pomiędzy państwami a korporacjami. To może być pierwsza poważna próba sił w wojnie o nas. Bo to my jesteśmy użytkownikami, żołnierzami, płatnikami dla obu stron. Innymi słowy - jesteśmy poddanymi. Z kolei akcja #WSB pokazała, że media społecznościowe są siłą, która może zagrozić obu stronom konfliktu. To znaczy - nie tyle media, ile ich użytkownicy połączeni siecią powiązań i dysponujący narzędziami komunikacji. Zatem ta próba sił odbywa się na różnych poziomach i w różnych kierunkach. Czasem jesteśmy jej podmiotem, a czasem przedmiotem. Inwestorzy z Reddita odkryli, że stanowią siłę, z którą muszą się liczyć nawet giganci biznesowi. To poczucie może zdławić właściciel aplikacji do kupowania akcji i Google. Tylko że pojawienie się miecza stymuluje pojawienie się tarczy, a to z kolei stymuluje budowanie bardziej ostrego miecza. Ludzie odkrywają właśnie swoją siłę.

@jaczad Mnie zastanawia ostatnio to, że praktycznie nie było dnia bez wycieku w Albicla i czy nie była to akcja robienia czarnego PR alternatywnym platformom społecznościowym spoza sektora Big Tech.

@siloam @jaczad chyba daleko idąca interpretacja, ale polecałbym zainteresowanym Alibiclą aby skorzystali z Fediverse :)

@arkadiusz_wieczorek @jaczad Pytanie dlaczego media Sakiewicza nie skorzystały z fedi tylko tworzą kolejną zamkniętą pseudoalternatywę. W mediach głównego nurtu o Mastodonie cisza, a o Albicli było głośno. Zwykły Kowalski nie wchodzi w detale i wszystkie alternatywy będzie teraz oceniał jej miarą.

@siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad
Przecież Albicla nie skorzysta na interoperacyjności. To skończy jako bańka dla wyborców PiS-u, gdy tylko skończy się potencjał na trolling i wszyscy papieże zapomną o swoich kontach.

@mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Jak skończy się "moda" to zwyczajnie większość ludzi wróci na tweetera czy facebooka. Zostanie pustania być może utrzymywana z jakiejś kroplówki dotacyjnej - być może też właśnie i o to chodzi w tym. :)

@seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Nie sądzę, by sieci zdecentralizowane dały radę zdetronizować w najbliższej przyszłości, i w ogóle, rozwiązania komercyjne (z wielu względów). Wierzę natomiast, że mogą stanowić realną alternatywę, gdzie nie będzie to już nisza dla technologicznych entuzjastów. Że wielu polityków na swoich profilach będzie miało obok logo FB czy TW również logo Mastodona. To jest możliwe i potrzebne. Kolejne przekraczanie granic przez FB czy Google to kwestia czasu - oni muszą mieć coraz lepsze wyniki finansowe - nie dla siebie, dla akcjonariuszy. A czym to ma się odbywać w bezpłatnych usługach, jak nie kosztem prywatnych danych? Wchodzimy w świat sztucznej inteligencji, linked data i big data. Skandale będą wybuchać co jakiś czas i każdy kolejny będzie większy. Dobrze by było, by w tych momentach istniały i funkcjonowały gotowe alternatywy, jak Fediverse właśnie. To dobrze, że to już się dzieje, że realnie np. tu możemy się zapisać i popisać, ale to dopiero początek drogi.

Follow

@JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Widać rosnącą świadomość istnienia i znaczenia fediverse równiez w dużych organizacjach/projektach. Kilka dni temu np Fundacja (czyli jeden z najwiekszych projektów dt otwartych danych i FOSS, ponad 2mln uczestników) ogłosiła, że to mastodon a nie twitter powinien być głównym kanałem społecznościowym projektu: openstreetmap.org/user/xamanu/

@miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad właśnie wczoraj ściągnęłam na telefon aplikację OpenStreetMap a skasowałam Google Maps, zobaczymy jak się będzie sprawdzać 💪🏻

@nomadbynature @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad tzn którą aplikację ? Bo nie ma żadnej "standardowej" aplikacji OSM. Chociaż chciałbym za taką uważać OsmAnd.

@nomadbynature
Bardzo fajny pomysł. OSM znam i polecam, a zawodowo zajmuje się informacją przestrzenną. Jak znajdziesz jakąś braki, to zawsze możesz coś dorysować 👌🏻

@miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@JaroslawSadowski @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad
Muszę przetestować w terenie, niedługo będę miała okazję, bo szykuje się trochę trekkingu.

@JaroslawSadowski @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @arkadiusz_wieczorek @jaczad GIS? Kiedyś pracowałem w rzeszowskim OPGK. Stawialiśmy geoportal dla Puław. Poza tym udzielałem się projekcie Tangram (biblioteka do obsługi map) Upubliczniłem schemat graficzny dla tej biblioteki zgodny ze standardem OpenMapTiles przy okazji prac na rzecz NSP, ale nie wiem czy będzie on wykorzystany przy spisie, bo zamówione smartfony mają tak czy inaczej budowaną obsługę Google Maps.

@rogatywieszcz
A faktycznie, zapomniałem o tym. To bardzo fajnie pomyślana apka, która zadaje konkretne pytania, np. "czy na tej ulicy jest oświetlenie"? Świetny pomysł np. na spacer, idziesz z apką i odpowiadasz na jej pytania, a ona uzupełnia OSM.

@teetotaller @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@jaczad @JaroslawSadowski @teetotaller @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek

Taki chyba los iosowców, że wszystko zamknięte i tylko się dostaje co Apple rzuci? Tzn ja się nie znam, nigdy w życiu produktu Appla nie używałem, ale takie mam mgliste skojarzenia. Tak? Nie? Może to stare dane poza tym.

@rogatywieszcz @jaczad @JaroslawSadowski @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek Tę konkretną apkę ktoś może kiedyś napisze/przepisze. Ale za prawo umieszczenia darmowej, non-for-profit apki w appstore trzeba zapłacić rocznie $100 ! Nie mając wcale pewności, że apple apkę łaskawie dopuści. A nie ma żadnej innej (dla masowego usera) drogi dystrybucji/instalacji.

Nie jest tak źle. Akurat tej aplikacji nie ma, a podoba mi się z opisu. OSMAnd jest i sporo innych. Mam też sporo klientów Mastodona. Rzadko się zdarza, abym nie znalazł aplikacji do jakiegoś zadania. A przy tym nie mam problemu, żeby za aplikację zapłacić. @rogatywieszcz @JaroslawSadowski @teetotaller @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek

@nomadbynature
Mnie niestety ciężko porównać, bo pierwszego tylko próbowałem (w moich okolicach już raczej nic do dodania a podróżuję mało) a drugiego nie znam.
@teetotaller @miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@nomadbynature Na takim zoomie to prawie nic nie widać. Jak przybliżysz (i program wymaga żeby nie edytować "z kanapy" tylko będąc faktycznie w terenie) to się dopiero wysypią różne tagi do uzupełnienia, których prawie nikt nie dokłada edytując.

@JaroslawSadowski
Też robisz w StreetComplete? Ile masz zrobionych zadań? :meow:

@Jan
Robiłem, potem zmieniłem komórkę i o tym... zapomniałem. Ale dzięki temu wątkowi znów zainstalowane i będę klepał. Obecnie mam niecałe 200 :)

@teetotaller @nomadbynature @miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

Aktualnie OSM jest lepsze aniżeli google maps jeżeli chodzi o dokładność np we Wrocławiu. Wyszukiwanie konkretnych adresów w osm to bajka.
osmand.net/ jest całkiem całkiem ;)

@sp6ina
Chyba w ogóle główny powód dla którego OSM wciąż nie konkuruje z googlemapsami to nawigacja. Bo ludzie wolą być śledzeni ale mieć wygodniej. Cóż począć.

@teetotaller @nomadbynature @miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@rogatywieszcz

Ogólnie ludzie biorą wygodę ponad wszystko w tych czasach dlatego wygląda to jak wygląda. Gdzieś mają prywatność, bezpieczeństwo itp bo myślą że jak mają login z 4 liter to są anonimowi. ehh... można gadać o tym godzinami. Dlatego sieci rozproszone w najbliższym czasie nie przebiją się do mas, tak samo jak gnu/linux, xmpp, openpgp czy full disk encryption.
Za mała świadomość ludzi i za duże ich wywalenie na wszystko.

@teetotaller @nomadbynature @miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@rogatywieszcz
Powód taki sam, jak w innych przypadkach: przyzwyczajenie, brak świadomości i potrzeby alternatyw, brak świadomości wykorzystania danych. A nawigacje są, całkiem niezłe. Choćby polski Yanosik korzysta z OSM

@sp6ina @teetotaller @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@JaroslawSadowski @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @miklo @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

Świadomość świadomością. Moi znajomi są w pełni świadomi i w pełni świadomie mają wywalone.
Janosik ftw.

@JaroslawSadowski @rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Aplikacja, która ma dostęp do lokalizacji i wysyła ją do producenta w nie do końca jasnych celach (o których nie informuje userów) nadaje się do kosza: zaufanatrzeciastrona.pl/post/m . I tam ją właśnie umieściłem kilka lat temu. A w/w to tylko jeden z wielu zarzutów dt prywatności jakie można mieć do Y.

@miklo
Mam podobne podejście. Tyle że jak się jedzie z kimkolwiek innym to się kończy na googlach bo wygoda więc jakiś plus Yanosika to dywersyfikacja aplikacji którym pozwalamy się szpiegować :)
@JaroslawSadowski @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@rogatywieszcz @JaroslawSadowski @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Co rozumiesz "kończy się na googlach" ? I skąd masz pewność, że używanie Y to jakakolwiek dywersyfikacja czegokolwiek ? Wg (i tak niekompletnej) polityki prywatności akurat z googlem Y dzieli się danymi. Poza tym celem (przynajmniej moim) nie jest dywersyfikacja szpiegów tylko ich pozbycie się w takim zakresie jak to tylko możliwe. OsmAnd nie ma żadnych szpiegów...

@JaroslawSadowski @rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad i tańszych ubezpieczeń komunikacyjnch w zamian za pozwolenie na monitorowanie swojej jazdy i pewnie jeszcze kilku innych rzeczy. Bez których mogę się obyć.

@miklo
No prawda, da się bez nich obyć. I ja nawet kiedyś przeszedłem tę drogę, miałem Cyanogenmod, brak jakiekolwiek aplikacji czy usługi od Google i zawsze, zawsze znajdowałem kolejny punkt z którego w imię prywatności warto zrezygnować. Ale stało się to bardzo niewygodne, niemal wykluczyłem się cyfrowo. Myślę, że we wszystkim należy zachować zdrowy (a to już indywidualna kwestia) umiar. Ja z Yanosika korzystam bardzo dużo, nie za bardzo ma alternatywę w tym co robi. To korzystam :)

@rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@JaroslawSadowski @rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Jeżeli nie będzie nikogo, kto w imię prywatności będzie chciał zrezygnować z czegoś (co jest mu/jej potrzebne wg tych którym są potrzebne nasze dane) to prywatność zginie. A prywatność to jeden z elementów wolności.

@miklo
To ja może tak przewrotne powiem, że jak zginie to znaczy, że nie była potrzebna. Ale oczywiście mam nadzieję, że tak nie będzie.

@rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@miklo @JaroslawSadowski @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

Prawda, ale co z tego? Chcesz w ten sposób nawracać ludzi? Wzbudzić np teraz w Jarosławie poczucie winy, że to nie on właśnie walczy o prywatność? Powodzenia hehehe

Btw spójrz na obecną sytuację. Prywatność nigdy nie była tak ograniczona na skalę globalną jak obecnie, a wciąż i wciąż istnieje mała acz niesłabnąca grupa ludzi zainteresowanych jej utrzymaniem. To, że ich nie widać w większości? No nie widać, bo chronią prywatność :)

@miklo @JaroslawSadowski @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

A no spoko, nie wnikałem, nie używam, nie znam się :) Jak się dzieli z googlem wszystkim to jeden pies.

Co do pierwszego pytania miałem na myśli sytuację (jakże rzadką w obecnej sytuacji) gdy jedzie się w kilka osób i to kierowca wybiera nawigację, chyba że masz na prawdę duży dar przekonywania i silny argument za zmianą (czyt aplikację która daje kierowcy równą wygodę).

@rogatywieszcz Praktycznie każda bezpłatna aplikacja coś zbiera i wysyła, taki to układ. Sam Yanosik pewnie zarabia też np. na sprzedawaniu danych statystycznych np. o ruchu dla potrzeb np. sieci komórkowych. Nie widzę w tym nic złego. Ale oczywiście ktoś może mieć z tym problem, tylko jaką masz alernatywę dla niej w PL jeśli chodzi o ostrzeganie o radarach i kontrolach prędkości? Bo mnie parę stówek w kieszeni ta aplikacja uratowała.

@miklo @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad

@JaroslawSadowski @rogatywieszcz @sp6ina @teetotaller @nomadbynature @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad Faktycznie - zbieranie jakiś tam danych to wyjątkowo niska cena za możliwość mania w dupie ograniczeń prędkości na drodze...

@teetotaller @miklo @JaroslawSadowski @seachdamh @mkljczk @siloam @arkadiusz_wieczorek @jaczad ja korzystałam z jednej mapy w moim filmie na YT, jakoś chciałam ominąć googla, dobrze że są alternatywy 😊

Sign in to participate in the conversation
Fosstodon

Fosstodon is an English speaking Mastodon instance that is open to anyone who is interested in technology; particularly free & open source software.